2005 - opravy střech a zaměření kláštera

2005 roof 1

Střechy ladackých klášterů i domů jsou ploché, kryté vrstvou jílu. Při každoroční pečlivé údržbě jsou v této úpravě sto odolávat srážkám, jichž např.v městečku Leh spadně ročním úhrnem asi 110 mm. Jestliže s údržba omezí na pouhé zametání střech (z původně   celistvé jílové vrstvy se tak vydrolují kamínky), pokud nikdo nevyčistí  ucpané drenážní chrliče, nezapraví vznikající trhliny, pokud se nedbá na přísné zachování spádu střech, pak si časem voda najde cestu skrze vrstvu jílu. Pod ní ležící vrstvy březové kůry, větviček a větví vodu nezastaví. Zateče-li na vnitřní omítky, jsou nástěnné malby přímo ohroženy.

 

2005 roof 4

2005 roof 2

Proto jakýmkoliv restaurátorským z ákrokům na freskách musí předcházet oprava střech. V roce 2005 jsme položili  novou 5 cm vrstu směsi jílu (markalak), písku a nařezané suché traviny (busa) na střechu starého dukhangu, obsahují cího největší kolekci starých nástěnných maleb. Ruku k dílu přiložili i gelongové (vlevo dole).

 

2005 roof 3
Také střecha světlíku dukhangu (střední řada obrázků) se dočkala nové nepropustné vrstvy. Chrání malbu kláštera Tašilhunpo uvnitř světlíku. Tu jsme restaurovali v r. 2006. Prosklené dveře renovoval ing.J.Svoboda. (Na obr. vlevo dole před renovací, netěsní a  propouští větrem hnaný písek, skla jsou zašlá nebo chybí.) Na střechu sarého dukganku stékala také voda ze severní stěny pevnosti (kabdžima), proto jsme se rozhodli vybudovat drenážní strouhu. Na snímku dole uprostřed Lobzang Taši (s ručníkem na hlavě) asistuje Radkovi Džiubanovi, vpravo dole Vítek Gola s budoucím khejpo.

2005 roof 7

2005 roof 62005 roof 5

 

 Dokument je ke stažení v archivu a foky jsou k prohlédnutí v galerii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přepínač jazyků

Náhodný obrázek


Nástěnná malba Kolo života (Bhavačakra) nad hlavním schodištěm (s odhadovaným stářím asi 100 let), v...
Image Detail
Go to Top