Projekty

Plán pro 8.restaurátorskou misi

2015

8. RESTAURÁTORSKÁ MISE

Součástí výpravy do Ladaku v létě 2014 byl i terénní průzkum dalších památek, sakrálních staveb v údolí Nubra. Byli jsem oslovenI vedením občanského srdužení Nyamthun Thundel Tsogspa, jež ve vsi Hunder pečuje o malé sakrální stavby (stúpy-čhorteny, postátné zdi „mani“), pořádá náboženská a folklorní setkávání občanů, stará se o veřejnou zeleň a pořádek. Tentokrát si místní sdružení vybralo úkol o moc těžší – zachránit před zkázou svatyni Lhakhang Karpo, která na vesnici shlíží ze skalnatého úbočí z jihu. Jde jak o statiku budovy a o její poškozenou střechu, tak zejména o záchrannou konzervaci vnitřní výzdoby, tedy nástěnných maleb.

Thundel Tsogspa nás požádalo o pomoc.  Připravili jsme písemné podklady jako předběžnou studii pro záchrannou konzervaci a také jako písemně formulovaný argument, který hunderští pohou použít v hledání financování projektu.

Když se podíváte na malou kolekci fotografií ( odkaz) současného bídného stavu Lhakhang Karpo, tak asi vytušíte, jak velkou práci to dá, než se hunderský chrámek promění tak jako diskitský lhačung – srovnejte fotky z něj ! Uvítáme vás zájem, vás sponsoring, vaši osobní pomoc !

8. restaurátorská a výuková výprava se uskuteční 20.8.- 20.9.2015

Restaurovat a učit budou akademiční malíři-restaurátoři Jan Knor, Jana Michálková, Tomáš Berger, asistovat bude Petra Navrátilová a  Lucie Kpuřilová.                                                                                                            

Výpravu povede opět Dalibor Lebloch, předseda sdružení.

 

Cíle mise 2015:                                                                                                                                                              

 1. Záchranná konzeravce nástěnných maleb svatyně Lhakhang Karpo nad osadou Hunder  v ůdolí  Nubra, Ladak, Indie;  1.etapa, vchodová stěna.                                                                                                

2. 1st Conservation Workshop for Wall-paintings (restaurátorský kurs) 27.8. – 11.9.2015, Hunder.  Kurs je určen převážně místním studentům.

3. Oprava střechy svatyně Lhakhang Karpo.  

4. Studium a dokumentace ostatních sakrálních památek v oblasti Hunder.

 

Plany pro rok 2015

Součástí výpravy do Ladaku v létě 2014 byl i terénní průzkum dalších památek, sakrálních staveb v údolí Nubra. Byli jsem oslovenI vedením občasnkého srdužení Thundel Tsogspa, jež ve vsi Hunder pečuje o malé sakrální stavby ( stúpy-čhorteny, postátné zdi „mani“), pořádá folklorní a jiná setkávání občanů, stará se o veřejnou zeleň a pořádek. Tentokrát si místní sdružení vybralo úkol o moc těžší – zachránit před zkázou svatyni Lhakhang Karpo, která na vesnici shlíží ze skalnatého úbočí z jihu. Jde jak o statiku budovy a o její poškozenou střechu, tak zejména o záchrannou konzervaci vnitřní výzdoby, tedy nástěnných maleb.

Thundel Tsogspa nás požádal o pomoc. Teď připravujeme písemné podklady jako předběžnou studii pro záchrannou konzervaci a také jako písemně formulovaný argument, který by hunderští mohli použít v hledání mecenášů projektu.

Když se podíváte na malou kolekci fotografií ( odkaz) současného bídného stavu Lhakhang Karpo, tak asi vytušíte, jak velkou práci to dá, než se hunderský chrámek promění tak jako diskitský lhačung – srovnejte fotky z něj ! Uvítáme vás zájem, vás sponsoring, vaši osobní pomoc !

Plán 2014

 

1. letní pracovní mise:

  • statické zajištění budovy lhačungu, generální oprava jeho střechy

  • restaurátorský zákrok na nást.malbách svatyně lhačung, dokončení

  • restaurátorský zákrok na plastikách svatyně lhačung

  • zdokonalení průvodcovského režimu kláštera (pokračování)

  • opravy či rekonstrukce sítí (elektro, vodo, data)

 

2. Výprava sympatizantů a přátel Tibetu.

 Tří až čtyřtýdenní výprava 5 – 10ti členné skupiny pro ty, kteří by chtěli strávit libovolnou dobu v klášteře, účastnit se na jeho chodu, rádi by poznali další památky a hory(Karákoram a Indický Himálaj) Ladaku.Plán 2013

 1. Restaurátorský zákrok na nást.malbách svatyně lhačung, 2.etapa
 2. Instalace internetového spojení kláštera Diskit
 3. Prezentace projektu pro veřejnost
 4. Finanční zajištění

Číst dál...

Pojeďte do buddhistického kláštera v Himálaji !

Občanské Sdružení pro Tibet organizuje od r. 2002 opravy budov a konzervaci nástěnných maleb v klášterech Jihozápadního Tibetu – Ladaku. (www.fortibet.cz)

 • Pro odborné restaurátorské zákroky najímá zkušené odborníky.
 • Pro stavební a jiné práce užívá laskavosti dobrovolníků.
 • Pro získání prostředků nabízí veřejnosti

 

Číst dál...

Přepínač jazyků

Náhodný obrázek


Bhavačakra je po skončení mise v r.2006 zase v perfektním stavu.
Image Detail
Go to Top