Pro zamýšlenou výchovu ladackých restaurátorů jsme dosavadními pracemi ověřili technologie a nadále je třeba jit vlastními zákroky příkladem. V současné době je proto hlavním cílem Sdružení snaha o konzervaci a obnovu vzácných nástěnných maleb památkově hodnotných prostorách kláštera Diskit, zejména v modlitebnách Lhačung a Dükhang.
Malby jsou nejvíce poškozeny dešťovou vodou, prosakující plochými střechami. V r.2002 2003 byl zmapován současný stavu střech kláštera a fresek a odebrány vzorky materiálu. V laboratořích VUT Brno a Střední školy uměleckých řemesel v Brně pak byl proveden rozbor vzorků, (viz Vstupní kvalitativní průzkum) a stanoven vhodný postup při opravách střech a konzervování fresek. Po vyhodnocení těchto analýz, finančního a personálního zajištění prací na jaře 2005 OS definitivně rozhodlo, že se uskuteční
2005 - PRVNÍ RESTAURÁTORSKÁ MISE DO KLÁŠTERA DISKIT
Krátkou fotoreportáž z této akce najdete v naší Fotogalerii.
24. července 2005 odletěla do Ladaku (přes Moskvu a Dillí) skupina ve složení:
MUDr. Dalibor Lebloch (vedoucí mise), ak. mal. Jan Knor - vedoucí restaurátor, Lucie Plotěná - restaurátor, Libor Kocanda - restaurátor, Hana Chalupská - ekolog, Ing. Dušan Bartoš, Vít Gola, Richard a Liběna Stiebitzovi - filmaři, Petra a Radek Džiubanovi - sponsoři.
4. srpna startovala po stejné trase 2. skupina ve složení:
Jana Jurečková - vedoucí 2. skupiny, ing. arch. Jiří Dřevikovský, PhDr. Petr Kroupa - historik umění, Košutek Radim.
Mise realizovala :
Při závěrečné návštěvě Ctihodného Kušok Tiksey Rimpočhe v Diskitu byla podepsána Smlouva o daru a spolupráci.